Máme pro vás shrnutí základních pravidel i užitečné tipy.
Moderní eskalátory jsou vybaveny celou řadou bezpečnostních prvků a stále přibývají nová pokročilá řešení pro zajištění maximálního pohodlí a ochrany cestujících. Patří k nim barevné ohraničení jednotlivých stupňů, přehledná LED signalizace nebo inteligentní brzdový systém. Zásadní roli však má i chování cestujících. Víte například, jak správně cestovat s dětmi či se psem, a na jaké oblečení si dát pozor? Přinášíme vám praktické rady.
Zvýšenou pozornost vždy věnujte nástupu i výstupu, které by měly být plynulé a výhradně ve směru jízdy. Při nastupování se nejdříve chyťte madla a synchronně nastupte. Při výstupu nejdříve vykročte a teprve pak se pusťte madla. Během cesty klidně stůjte ve směru jízdy a stále se přidržujte madla. Nohy byste měli mít pevně položené na schodech. Ujistěte se přitom, že máte ze všech stran nohou volný prostor a nedotýkáte se krajů stupně nebo postranní konstrukce. Po schodech nechoďte, neběhejte, ani si na ně nesedejte. Naprostým tabu je také sezení na madlech. Jakmile eskalátor opustíte, odejděte dál a dopřejte ostatním dost prostoru pro bezpečný výstup.
Malé děti smí eskalátor používat výhradně pod dohledem dospělého. Ten by měl stát vpravo ve směru jízdy, držet dítě za ruku a dohlížet, aby nesahalo na žádné části zařízení, samozřejmě kromě madla, pokud je v přiměřené výšce. Děti mají tendence jednotlivé stupně bezmyšlenkovitě okopávat nebo dokonce strkat nohu mezi stupeň a takzvaný okopový plech. To však může být velmi nebezpečné. Raději je proto stále kontrolujte. I když se při cestování snažíte děti zabavit hrou nebo třeba za pomoci mobilu, na eskalátoru se podobným aktivitám vyhněte a soustřeďte se výhradně na bezpečnou přepravu.
Jak informují bezpečnostní značky, jimiž jsou eskalátory vybaveny, psy je při přepravě nutné nést. Máte-li většího psa, než kterého bezpečně unesete a s nímž se na stupeň eskalátoru pohodlně vejdete, použijte výtah. Totéž platí v případě, kdy je váš mazlíček neklidný a v náručí tak dlouho nevydrží. Na internetu najdete celou řadu návodů, jak naučit psa bezpečně jezdit na eskalátoru. I kdyby váš čtyřnohý kamarád bravurně zvládl nastupování a celou cestu vedle vás vzorně sedět, hrozí mu nebezpečí, jemuž při nejlepší vůli nejde vzhledem k mechanismu fungování zařízení zabránit. Může dojít například k zachycení drápků nebo tlapky, dlouhých chlupů, ocasu a podobně. Cestuje-li vaše zvířátko v přepravce, platí v podstatě stejná pravidla jako v případě zavazadla.
Cestující s sebou mohou vzít na eskalátor příruční zavazadlo, třeba právě přepravku s domácím mazlíčkem. Pokud zavazadlo unesete, tak abyste se pravou rukou mohli za jízdy bezpečně držet eskalátoru, není co řešit. Je-li zavazadlo větší, třeba jako kufr, umístěte jej na eskalátoru vedle sebe vlevo, případně na stupeň před sebou. Pravou rukou se ale vždy přidržujte madla.
Eskalátory nejsou určené pro přepravu dětských kočárků, nákupních vozíků, přepravních vozíků na zavazadla ani dalších přepravních prostředků, a to včetně invalidních vozíků. Vhodné nejsou ani pro přepravu jízdních kol. Nerespektování tohoto pravidla přináší řadu nebezpečných situací, kterým snadno předejdete použitím výtahu. Ten je dobrou volbou i pro cestující, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu nejsou schopni plynulého nástupu a výstupu. Může jít například o osoby se ztíženou schopností chůze a vybavené berlemi či chodítky.
Pokud se pro využití eskalátoru rozhodnou cestující s holí, může je čekat úskalí hned při nastupování. Hůl totiž často nosí v pravé ruce, kterou se mají přidržovat madla. Doleva si ji přendávají až při samotném nastupování na eskalátor, a mohou tak snáze ztratit rovnováhu.
Každý eskalátor ve veřejné dopravě a všechny nové eskalátory v nákupních centrech by již měly být vybavené takzvanými Majáky pro nevidomé. Cestující jej aktivuje dálkovým ovládáním. Maják ho poté naviguje od samotného vstupu do budovy. Nahlásí mu také, kam který eskalátor jede. Pro nevidomé bez doprovodu je toto zařízení významnou pomocí. Ideálním řešením vertikální přepravy zrakově postižených osob, například s vodícími psy, je ale výtah.
Do prostoru mezi stupni či stupni a okrajem eskalátoru se mohou zachytit dlouhé šaty, volné části oděvů nebo třeba doplňky v podobě šátků či šál. Pokud je máte na sobě, velmi pozorně hlídejte, aby se tak nestalo. Pozornost věnujte i obuvi, a to především v případě, že máte vysoké tenké podpatky, které by mohly uvíznout v drážkách na stupních, nebo nosíte-li žabky, sandále či jinou obuv s měkkou gumovou podrážkou. Zkontrolujte také tkaničky, aby se vám při cestě na eskalátoru nikde nezachytily. V případě deštníků dohlédněte na to, aby vám neuvízly v drážkách stupňů, mezi stupni nebo na krajích eskalátoru.
Pro nouzové situace ohrožující bezpečnost cestujících je určeno tlačítko STOP, které je umístěno u horního i dolního vstupu na eskalátor. U zařízení s velkým převýšením nebo o značné délce se nachází i uprostřed. Po stlačení eskalátor zastaví.
Eskalátory jsou velmi užitečnými pomocníky. Procházejí pravidelnými kontrolami a důraz na bezpečnost je kladen nejen na ně samotné, ale i na jejich okolí. Jasně dané tak jsou například přípustné rozměry mezer mezi zábradlím a balustrádou eskalátoru. Není se tedy třeba bát. Nutné je ale dodržování pravidel a na místě je i jistá míra obezřetnosti a osvojení jednoduchých návyků. Třeba těch, které popisujeme výše.